کیک و شیرینی

کیک شیفون شکلاتی

مواد لازم:
تخم مرغ ۷ عدد,
شکر ۱ پیمانه بعلاوه ۳/۴ پیمانه,
آرد ۱ پیمانه بعلاوه ۱/۲ پیمانه,
پودر کاکائو ۲/۳ پیمانه,
آب ۳/۴ پیمانه,
روغن ۱/۲ پیمانه,
نمک ۱/۲ قاشق چایخوری,
جوش شیرین ۱ قاشق چایخوری,
وانیل ۱/۸ قاشق چایخوری,

 

این کیک شکلاتی دارای بافت بسیار نرم و لطیف و طعمی عالی برای پایه کیکهای تولد یا مناسبتی است.

 

روش تهیه:

این کیک را می توانید در یک قالب گرد ۲۵ سانتیمتری درست کنید یا اینکه مایع آن را دو قسمت کنید و در دو قالب بیست سانتی درست کنید.
کف قالب را کاغذ روغنی بیندازید. به هیچ عنوان روی کاغذ یا اطراف قالب را چرب نکنید.
سپس در کاسه ای شکر را با آرد، پودر کاکائو، جوش شیرین و نمک مخلوط کنید و کنار بگذارید.
زرده و سفیده های تخم مرغ را جدا کنید.
زرده ها را در کاسه بزرگی با آب، روغن و وانیل مخلوط کرده و با دور تند همزن حدود ۵ دقیقه خوب بزنید تا یکدست شوند و کمی تغییر رنگ دهند.مواد حسابی حجیم میشود. پره های همزن را جدا کنید و تمیز بشویید و خوب خشک کنید.
سفیده را در کاسه دیگری با دور تند همزن بزنید تا وقتی که فرم بگیرد و وقتی ظرف را برگردانید از کاسه نریزند. برای فرم گرفتن سفیده ها نمیتوان زمان دقیق داد. برای من حدود ۳ دقیقه طول کشید تا کامل فرم بگیرد.
سپس مخلوط مواد آردی را به زرده ها اضافه کنید و با لیسک به ارامی مخلوط کنید تا یکدست شوند. سفیده ها را طی سه مرحله به مواد اضافه کنید و به ارامی با لیسک فولد کنید (به صورت دورانی و اهسته). مایه کیک را در قالب بریزید.
اکنون قالب را در فر از قبل گرم شده با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد بگذارید تا کیکتان بپزد زمانی کیکتان آمادست که اگر خلال دندان را در وسط آن فرو کنید، تمیز بیرون آید و مایه کیک به آن نچسبد. بعد از گذشت ۴۰ دقیقه کیک را چک کنید.. بعد از پخت کامل فر را خاموش کنیددربفر را نیمه باز بگذارید تا فر از داغی بیوفتد و بعد کیک را از فر هارج کرده روی پنجره خنک کننده قرار دهید.
این کیک مناسب خامه کشی است .

 

توضیحات: دمای فر و مدت زمان پخت تقریبی ست و بستگی به فر شما دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید